230k views
2 votes
Soup costs $0.97 for an 8-ounce can. What is the cost per ounce? (to the nearest cent)

User Spiegel
by
5.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.12

Explanation:

0.97 = 8 ounces, 1 ounce = 0.97/8=0.12 per ounce

User Afshin Amiri
by
5.8k points