174k views
4 votes
The cost of production for boxes of markers is $500 to setup the equipment and an additional $0.35 per box for materials. A box of markers sells for $2.85. How many boxes of markers must be sold for the company’s income to equal the cost of production?

150

175

200

1 Answer

1 vote

Well, let's see.

Call the number of boxes ' B '.

The cost to produce them is . . . $500 + $0.35B .

When they're sold, the income is . . . $2.85B .

When the income is equal to the manufacturing cost, what is ' B ' ?

2.85 B = 500 + 0.35 B

Subtract 0.35B from each side . . . . . 2.5 B = 500

Divide each side by 2.5 . . . . . B = 200 boxes

I thought it was going to be harder and more complicated than that.

So I'd better check my answer:

Set up the equipment . . . $500

When 200 boxes are manufactured, it costs (200 x $0.35) = $70

Total cost so far . . . . . $570 .

When 200 boxes are sold, the income is (200 x $2.85) = $570

Yep ! They're equal. Manufacturing cost is equal to income for 200 boxes. After 200, the company starts making money, at $2.50 per box.

User Drew Baker
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories