170k views
1 vote
Clare spent $2.90 to buy 5 purple pens. The pens all had the same price. How much did each pen cost?

1 Answer

4 votes

Answer:

Each pen cost: $0.58

Explanation:

$2.90/5 = $0.58

1 pen = 58 cents

User Steve Nyholm
by
4.6k points