109k views
3 votes
Anita is making a curtain to surround a table. She bought 3 1/4 yards of fabric. The fabric cost a total of $13. What was the cost per yard?

2 Answers

7 votes

Answer:

$4 dollars per yard

Explanation:

User Diego Nieto
by
8.9k points
3 votes

Answer:

$4 per yard

Explanation:

$13 ÷ 3 1/4

$13 ÷ 13/4

$13 × 4/13

$4 per yard

User Peter Dongan
by
8.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories