81.8k views
5 votes
A box contains 80 tissues. A case contains 24 boxes of issues and cost $22.56. what is the approximate unit price per tissue in a case?

1 Answer

4 votes

Answer:

Price per tissue = $0.01175

Explanation:

Given:

Number of tissues in a box = 80

Number of boxes = 24

Total cost = $22.56

Find:

Price per tissue

Computation

Price per tissue = [22.56]/[(80)(24)]

Price per tissue = [22.56]/[1920]

Price per tissue = $0.01175

User Badmiral
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories