128k views
1 vote
If 15 books cost $90, what is the unit price?

A. $ 5 per book
B. $6 per book
С. $9 per book
D. $10 per book

If 15 books cost $90, what is the unit price? A. $ 5 per book B. $6 per book С. $9 per-example-1
User Ahron
by
5.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

6

Explanation:

User Vanleeuwenbram
by
5.0k points