13.6k views
1 vote
A 16-ounce package of pistachios costs $6.40,what is the price per ounce

User Frozenskys
by
8.6k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$0.40 per oz

Explanation:

6.40/16 = 0.40

0.40 x 16 = 6.40

User Ntm
by
8.6k points
2 votes

Answer:

$0.40

Explanation:

User FreeOnGoo
by
8.2k points

Related questions

asked Oct 22, 2024 66.6k views
Noemie asked Oct 22, 2024
by Noemie
8.1k points
1 answer
0 votes
66.6k views
2 answers
2 votes
68.7k views
1 answer
1 vote
51.3k views