113k views
4 votes
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $49.14. What is the unit price of the pairs of gloves

User Iska
by
6.5k points

2 Answers

3 votes

Answer: $8.19 per pair

The cost of 6 pairs of gloves is $49.14. We have to divide this number by 6 to get the price of the gloves per pair.

$49.14 ÷ 6 = $8.19

The answer will be $8.19. Each pair of gloves is $8.19.

Hope this helps you!

User Godders
by
7.0k points
5 votes

Answer:

$8.19

Explanation:

49.14 divided by 6= 8.19

Hope this helps!

User Fody
by
6.9k points