Answer: $2,312,800
Step-by-step explanation:
From the information given in the question, we can see that Sandhill Company owns 31000 out of 50000 outstanding shares so the equity method can be used.
To calculate the balance at December 31, 2021 goes thus:
= $800,000 + ($1,360,000 × 31000/50000) - ($1,080,000 × 31000/50000)
= $800,000 + ($1,360,000 × 0.62) + ($1,080,000 × 0.62)
= $800,000 + $843,200 + $669,600
= $2,312,800