204k views
1 vote
A new uniform cost 49.99 if its on sale for 15% off what is the cost before tax

2 Answers

5 votes

Answer:

$42.49

Explanation:

This means the cost of the item to you is $42.49. You will pay $42.49 for a item with original price of $49.99 when discounted 15%. In this example, if you buy an item at $49.99 with 15% discount, you will pay 49.99 - 7.4985 = 42.49 dollars.

User WeNeedAnswers
by
7.2k points
4 votes

Answer:

42.49

Explanation:

Discount = 15% of 49.99

= 0.15 * 49.99

= 7.4985

Cost after discount = 49. 99 - 7.4985

= 42.4915

= 42.49

User Eber Freitas Dias
by
7.2k points