Answer:
The best buy among the three different-sized bags of cat food is 50 pound bags for $99.50 because 1 pound bag costs $1.99
Explanation:
a ) $22.50 every weeks for a ten-pound bag of vitamin
If 10 pounds = $22.50
1 pound = x
Cross Multiply
10x = $22.50
x = $22.50/10
x = $2.25
Hence, 1 pound bag costs $2.25
b) The store sells 25-pound bags for $59.55
25 pounds = $59.55
1 pound = y
25y = $59.55
y= 59.55/25
y= $2.382
Hence, 1 pound bag costs $2.382
c) 50-pound bags for $99.50.
50 pounds = $99.50
1 pound = z
50z = $99.50
x = $99.50/50
$1.99
Hence, 1 pound bag costs $1.99
The best buy among the three different-sized bags of cat food is 50 pound bags for $99.50 because 1 pound bag costs $1.99.