224k views
5 votes
Gilda would do anything for Luna, her 11-year-old cat. Until recently, she had been paying an animal hospital $22.50 every weeks for a ten-pound bag of vitamin enriched organic cat food designed for older cats. On Wednesday, Gilda called a local pet store. The store stocks food similar to the one she buys at the animal hospital, but it is not organic. The store sells 25-pound bags for $59.55 and 50-pound bags for $99.50. Calculate the best buy among the three different-sized bags of cat food?

1 Answer

5 votes

Answer:

The best buy among the three different-sized bags of cat food is 50 pound bags for $99.50 because 1 pound bag costs $1.99

Explanation:

a ) $22.50 every weeks for a ten-pound bag of vitamin

If 10 pounds = $22.50

1 pound = x

Cross Multiply

10x = $22.50

x = $22.50/10

x = $2.25

Hence, 1 pound bag costs $2.25

b) The store sells 25-pound bags for $59.55

25 pounds = $59.55

1 pound = y

25y = $59.55

y= 59.55/25

y= $2.382

Hence, 1 pound bag costs $2.382

c) 50-pound bags for $99.50.

50 pounds = $99.50

1 pound = z

50z = $99.50

x = $99.50/50

$1.99

Hence, 1 pound bag costs $1.99

The best buy among the three different-sized bags of cat food is 50 pound bags for $99.50 because 1 pound bag costs $1.99.

User Robd
by
5.1k points