127k views
1 vote
2) Caculate the unit rate. Paying $28 for 8 pounds of pears. What is the cost per pound of pears?

User Harri
by
5.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

28/8=3.50

Step-by-step explanation:3.50 per pear.

User Aniket Avhad
by
6.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.