menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
2) Caculate the unit rate. Paying $28 for 8 pounds of pears. What is the cost per pound of pears?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
2) Caculate the unit rate. Paying $28 for 8 pounds of pears. What is the cost per pound of pears?
asked
Aug 14, 2021
127k
views
1
vote
2) Caculate the unit rate. Paying $28 for 8 pounds of pears. What is the cost per pound of pears?
Mathematics
high-school
Harri
asked
by
Harri
9.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
28/8=3.50
Step-by-step explanation:3.50 per pear.
Aniket Avhad
answered
Aug 20, 2021
by
Aniket Avhad
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 4, 2021
104k
views
Caculate the unit rate. Paying $20.92 for 4 cheeseburgers. What is the cost per burger?
Ravi Ranjan Singh
asked
Aug 4, 2021
by
Ravi Ranjan Singh
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
104k
views
asked
Jun 6, 2024
87.6k
views
Caculate the average rate of movement of the volcanic ash for the first 15 hours
Lnhubbell
asked
Jun 6, 2024
by
Lnhubbell
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
87.6k
views
asked
Nov 27, 2024
192k
views
a physician orders diphenhydramaine 50mg im q4 h.the available stock is 25 mg/2ml caculate the amount to dispense
Youri
asked
Nov 27, 2024
by
Youri
7.9k
points
Medicine
college
2
answers
4
votes
192k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org