127k views
1 vote
2) Caculate the unit rate. Paying $28 for 8 pounds of pears. What is the cost per pound of pears?

User Harri
by
9.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

28/8=3.50

Step-by-step explanation:3.50 per pear.

User Aniket Avhad
by
9.2k points

Related questions

1 answer
4 votes
87.6k views
2 answers
4 votes
192k views