224k views
3 votes
Susan drove to visit a friend. She drove 345

miles in 5 hours and 45 minutes. What was her

average speed, to the nearest tenth of a mile per

hour?

User CyrilFind
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:


Average\ Speed = 60 mi/hr

Explanation:

Given


Distance = 345\ miles


Time = 5\ hours\ 45\ minutes

Required

Determine the average speed

This is calculated as thus:


Average\ Speed = (Distance)/(Time)

Convert time to hour:


Time = 5\ hours\ 45\ minutes


Time = 5\ hours + (45)/(60)\ hour


Time = 5\ hours + (3)/(4)\ hour


Time = (20 + 3)/(4)\ hours


Time = (23)/(4)\ hours


Time = 5.75\ hours


Average\ Speed = (Distance)/(Time)


Average\ Speed = (345)/(5.75)


Average\ Speed = 60 mi/hr

User Tijin
by
6.5k points