Answer:
$1.8
Explanation:
Given :
5 pounds of avocado = $9
This means that 5 pounds of avocado cost $9; The cost of 1 pound of Avocado can be obtained thus ;
Let cost of 1 pound of avocado = a
5 pounds = $9
1 pound = a
Cross multiply
5 * a = $9 * 1
5a = 9
Divide both sides by 5
5a / 5 = 9/5
a = 1.8
Hence, 1 pound of avocado will cost $1.8