Answer:
Cappuccino machines should be produced in Atlanta and coffee makers in Fort Worth. The Fort Worth facility would need to operate 100 hours per week and the Atlanta facility would need to operate 140 hours per week.
Total costs associated to operating the facilities = ($2,400 x 100) + ($600 x 140) = $324,000
Step-by-step explanation:
Since there is not constraint regarding the total number of labor hours that each plant can operate, then we must choose the plant that operates at the lower cost. The only restriction is total time = 7 days x 24 hours = 168 hours per week:
production costs Atlanta:
coffee maker = $600 / 160 = $3.75 per unit
cappuccino machine = $600 / 200 = $3 per unit
production costs Fort Worth:
coffee maker = $2,400 / 800 = $3 per unit
cappuccino machine = $2,400 / 200 = $6 per unit
Cappuccino machines should be produced in Atlanta and coffee makers in Fort Worth. The Fort Worth facility would need to operate 100 hours per week and the Atlanta facility would need to operate 140 hours per week.