151k views
1 vote
A supermarket offers 8 bags of pretzels for $10. What is the cost of 1 bags of pretzels?

User ArtDijk
by
7.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$1.25

Explanation:

If 8 bags are $10, 1 bag will be 10/8.

10/8=1.25

1 bag of pretzels costs $1.25.

Hope this helps!! Have a great day C:

User Archonic
by
7.6k points
4 votes

Answer:

$1.25

Explanation:

User Green Marker
by
8.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.