202k views
0 votes
Which costs less per banana, 8 bananas for $1.95 or 12 bananas for $2.29? Explain.

2 Answers

6 votes

12 Bananas is the most worth it
User Asolovyov
by
5.1k points
5 votes

Answer:

12 bananas for $2.29

Explanation:

1.95/8=$0.24 per banana

2.29/12=$0.19 per banana

$0.19>$0.24

User VRage
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.