d) ≈ 0.87 m/s²
Hi there !
F = m×a => a = F/m
a = 59N/68kg
1 N = 1kg·m/s²
= (59kg·m/s²)/68kg
= 0.8676 m/s²
≈ 0.87 m/s²
Good luck !
7.8m questions
10.5m answers