207k views
5 votes
What is the height where a 110.8 kg woman would have a gravitational potential energy of 8741 J?​

1 Answer

6 votes

Answer:

8.042m

Step-by-step explanation:

Ep = mgh

given that ,

m = 110.8kg

h =?

g = 9.81 m/s^2

Ep= 8741J

8741= 110.8 × 9.81 × h

h= 8741 ÷ ( 110.8 × 9.81 )

h = 8.042m

User Grant Peters
by
6.3k points