menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Esosa pays $43.19 for 3.7 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
asked
Mar 23, 2021
132k
views
4
votes
Esosa pays $43.19 for 3.7 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
Mathematics
high-school
Sparkles
asked
by
Sparkles
5.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
$11.67
Explanation:
Dennis Gawrisch
answered
Mar 25, 2021
by
Dennis Gawrisch
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
$11.67 per pound
Explanation:
Jandi
answered
Mar 28, 2021
by
Jandi
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org