225k views
5 votes
Kalie pays $9.24 for 11 pounds of flour. What is the price per pound of flour?

User Yoruba
by
4.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.84, 84 cents per pound.

Explanation:

I hope that this helps. Have a good day!!

9.24 ÷ 11 = 0.84

User Donz
by
5.2k points