106k views
1 vote
Tessa adopts a rescue dog. On the way home, she stops at the store to buy a case of dog

food. A case has 12 cans and costs $19.92. How much does each can cost?

User Freggar
by
5.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

1.66

Explanation:

User Shakia
by
6.2k points
4 votes

Answer:

1.66

Explanation:

19.92/12= 1.66

So $1.66 per can

User Lars Fischer
by
6.4k points