167k views
3 votes
Gigi earned $65 for 5 hours of gardening. She earned $90 for 9 hours of office work. Which statement correctly compares Gigi’s earning per hour for gardening and office work?

a. She earned $3 more per hour for office work than for gardening.
b. She earned $4 more per hour for office work than for gardening.
c. She earned $3 more per hour for gardening than for office work.
d. She earned $4 more per hour for gardening than for office work.

User Jdog
by
4.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

C

Explanation:

User Kashif Mustafa
by
5.1k points
5 votes

C. She earned $3 per hour for gardening than for office work. You have to find the unit rate of how much she made per hour then subtract it.

90/9=10

65/5=13

13-10=3

User Sablefoste
by
4.8k points