121k views
4 votes
Find the unit price. 7 moive tickets for $56

User Evan Huang
by
5.1k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$8

Explanation:

56 divided by 7 is 8, making the unit price 8 dollars per ticket

User Urszula
by
4.9k points
2 votes

Answer:

8

Explanation:

56/7

User KevinB
by
5.7k points