130k views
3 votes
Samantha bought a package of 6 pens for $4.32. How much would 2 pens cost. Write your answer in dollars and cents.

2 Answers

1 vote

Answer:

$1.44

Explanation:

Divide $4.32 by 6 and you get .72 multiply .72 by 2 and you get $1.44

User Vcampitelli
by
4.6k points
2 votes

Answer:

$1.44

Explanation:

User Dlongnecker
by
5.1k points