109k views
3 votes
Last week, Ellen bought 4 apples for $2.40. This week she bought 9 apples for $5.40. If the cost per apple remains the same, how many apples could she buy next week?

2 Answers

4 votes

Answer:

$1.06

Explanation:

User Nosa
by
7.4k points
2 votes
I dont really understand the question but the price per apple is 0.6 or 0.60
User Compizfox
by
8.1k points