123k views
2 votes
Find the unit rate. Then write which is the better buy. $0.90 for 2 pens or $1.75 for 5 pens

1 Answer

4 votes

Answer:

2 pens for $0.90 is better

Explanation:

User Alfie Hanssen
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.