166k views
2 votes
On December 31, 2019, The Bates Company's revenue is $440,000 and expenses total $340,000 before consideration of the following: Accrued wages total $21,000; Accrued revenues total $56,000; Depreciation expense is $27,000; Rental revenue of $7,000 was earned; the rent from a tenant was initially recorded by Bates as unearned rent revenue; The income tax rate is 40% of income before income taxes. What is Bates' net income after consideration of the above information

User Anushree
by
7.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Revenue = $440,000

Expenses = $340000

Accrued wages = $21000

Accrued revenues = $56000

Depreciation exp = $27000

Rental value earned but not recorded = $7000

Income tax rate = 40%

Total revenue = 440000 +56000 + 7000 = $503000

Total expenses = 340000 + 21000 + 27000 = $388000

Income before tax = 503000 - 388000 = $115000

income tax = 115000 x .4 = $46000

Net income = 115000 - 46000 = $69000 .

User Vinu Dominic
by
8.5k points