Answer:
The acceleration of a small piece of ice is 10.40 m/s².
Step-by-step explanation:
The electric force is given by:

Where:
E is the electric field = 1.07x10⁵ N/C
q is the charge = 1.05x10⁻¹¹ C
The electric force is equal to Newton's second law:

Where:
m is the mass = 1.08x10⁻⁴ g = 1.08x10⁻⁷ kg
a is the acceleration
Hence, the acceleration is:
Therefore, the acceleration of a small piece of ice is 10.40 m/s².
I hope it helps you!