Answer:Cost of goods sold=$1,165.5
Step-by-step explanation:
Using the weighted-average perpetual inventory system.
August 2 =40 units x $27per unit = $1080
August 18=24units x $29 per unit = $696
Weighted average cost per unit = (1080 + 696)/64 = $27.75per unit
Therefore, Cost of goods sold = $27.75 x 42 = $1,165.5