Answer:
The current density in the sphere is 0.32 A/m²
Step-by-step explanation:
Given that,
Current = 1.0 A
Diameter = 1.0 mm
Radius of sphere = 1.0 m
We need to calculate the current density in the sphere
Using formula of current density

Where, I = total current
A = area of sphere
Put the value into the formula


Hence, The current density in the sphere is 0.32 A/m²