Answer:
A = 74 g
Step-by-step explanation:
Given data:
Ma-74 (74.333 - 85%)
Ma-75 (74.999 - 10%)
Ma-76 (75.700 - 5%)
Atomic mass close to = ?
Solution:
1st of all we will calculate the average atomic mass.
Average atomic mass = (abundance of 1st isotope × its atomic mass) +(abundance of 2nd isotope × its atomic mass) + (abundance of 3rd isotope × its atomic mass) / 100
Average atomic mass = (85×74.333)+(10×74.999)+(5×75.700) /100
Average atomic mass = 6318.305 +749.99+ 378.5 / 100
Average atomic mass= 7446.795/ 100
Average atomic mass = 74.467 amu
The average atomic mass is closer to the 74 g.