98.5k views
0 votes
Craig bought 4.5 pounds of ground beef for $29.25. What is the unit price of the ground beef?

User Furas
by
5.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

6.5 dollars per pound

Explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

29.25 dollars / 4.5 lbs

6.5 dollars per pound

User Victwise
by
6.0k points