Answer:
Explanation:
Given that:
The sample size n = 2000
The sample proportion
= 0.14
If
= 0.14, then
= 1 -
= 1 - 0.14
= 0.86
The margin of error = 0.03
Given that the confidence interval level = 99%
The significance level is the value of alpha ∝ = 1 - 0.99
∝ = 0.01