Answer:
The value is

Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The number of turns is N = 1000
The length is L = 50 cm = 0.50 m
The radius is r = 2.0 cm = 0.02 m
The current is I = 18.0 A
Generally the magnetic field is mathematically represented as

Here
is the permeability of free space with value

So

=>
