Answer:
30-oz is a better buy
Total cost: $40.80
Explanation:
The container with a lesser price per oz will be the better buy.
Let's calculate how much each container will give us per oz:
2-oz container = $1.99/2 = $0.995 per oz
5-oz container = $3.95/5 = $0.79 per oz
12-oz container = $8.76/12 = $0.73 per oz
30-oz container = $20.40 = $0.68 per oz
The 30-oz container is cheaper and would be a better buy.
In total the chef would buy 60-oz of hot pepper sauce for = 60-oz*$0.68 = $40.80