24.9k views
5 votes
A record store was selling 3 used CD's for $12.51.

Online you
could buy 5 used CD's for $20.70.
Which place has a lower unit price?
Answer:

User Traceyann
by
5.4k points

1 Answer

1 vote

Answer: Online

Step-by-step explanation:

Find the unit price

(multiply 12.51 and 20.70 by 100 to make it easier to divide)

12.51 divided by 3 = 417

20.70 divided by 5 = 414

Hope this helps!

User Mojtaba Ahmadi
by
5.1k points