Answer: $23571
Step-by-step explanation:
For this question, we have to calculate the present value of $27,000 with the given rate and the time that have already been given in the question to know the worth tiday. This will then be:
= $27,000 x PVIF (7%, 2)
= $27,000 x 0.873
= $23,571