19.3k views
5 votes
PLEASE HELP!!

A player punts a football at an angle of 30 degrees. The football has an initial
velocity of 20.0 m/s. Find the y-component of the ball's velocity.
17.3 m/s
O 10.0 m/s
O 30.0 m/s
0 25.1 m/s

User Gouthamsa
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The y-component of the ball's velocity is 10 m/s

The second choice 10.0 m/s is correct

Step-by-step explanation:

Projectile Motion

It's the type of motion that experiences an object that is projected near the Earth's surface and moves along a curved path exclusively under the action of gravity.

Being vo the magnitude of the initial velocity and θ the angle it makes with the horizontal, the components of the initial velocity are calculated as follows:


v_(ox)=v_o.\cos\theta


v_(oy)=v_o.\sin\theta

Since the football is kicked at vo=20 m/s and an angle of θ=30°:


v_(oy)=20.\sin 30^\circ


v_(oy)=20*0.5=10

The y-component of the ball's velocity is 10 m/s

The second choice 10.0 m/s is correct

User ITA
by
6.7k points