Answer: the answer would be
ANSWER#2 The store charges $2 for a pizza and then adds on $3 for every topping added
assuming that the equation is The equation Cost = 3(number of toppings ) +2 that means that its the number of toppings times 3, so 3 dollars for every topping and than the additonal 2 dollars for the pizza cost
....and dang, I wish i could get a two dollar pizza :(