173k views
2 votes
HELP MEEE! This is unit rates and I’m confused

HELP MEEE! This is unit rates and I’m confused-example-1
User Bodokh
by
7.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

B

Explanation:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit, such as $34 per pound, 25 miles per hour.

User Trevor Alyn
by
8.2k points

No related questions found