172k views
3 votes
Jesse and Peyton were on scooters jesse traveled 15 in 6 seconds peyton travels 22 meters in 10 seconds who was moving faster? explain your reasoning​

User Cyber User
by
6.3k points

1 Answer

4 votes

9514 1404 393

Answer:

Jesse

Explanation:

Jesse's distance in 60 seconds would be ...

(60 s)(15 m)/(6 s) = 150 m

Peyton's distance in 60 seconds would be ...

(60 s)(22 m)/(10 s) = 132 m

Jesse travels farther in the same amount of time, so Jesse is moving faster.

__

You might find it simpler just to compute the rate of each.

Jesse: (15 m)/(6 s) = 2.5 m/s

Peyton: (22 m)/(10 s) = 2.2 m/s

Jesse's speed is higher.

User Blastfurnace
by
7.6k points