229k views
1 vote
A case of single-serving bags of chips contains 8 boxes. Each box contains 10 bags of chips.

A case of chips cost $29.60. What is the unit price for a single bag of chips?

User Stagleton
by
6.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

each bag of chips are 0.37 cents

Explanation:

1 case =29.60

29.60 divided by 8 (number of boxes in case)=3.70

3.70 divided by 10(number of chip bags in box)=0.37

Therefore each bag of chips = 0.37cents

User Dan Lincan
by
6.9k points