99.7k views
3 votes
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $33.95. What is the unit price of the pairs of gloves?

User Qualle
by
5.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$6.79 per pair

Explanation:

1. Divide

33.95/5

2. Simplify

33.95/5=$6.79

User AterLux
by
5.3k points
2 votes

Answer:

6.79

Explanation:

Divide the number of whatever you have, by the price of it in total to find the unit price.

User Louie Bao
by
5.0k points