menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A grocery store sells an 18 ounce container of peanut butter for $3.28. What is the cost per ounce (unit price)?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A grocery store sells an 18 ounce container of peanut butter for $3.28. What is the cost per ounce (unit price)?
asked
Jan 25, 2021
30.0k
views
4
votes
A grocery store sells an 18 ounce container of peanut butter for $3.28. What is the cost per ounce (unit price)?
Mathematics
college
Giulio Franco
asked
by
Giulio Franco
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Answer:
18 cents
Explanation:
3.28/18 = .18
Marin Petkov
answered
Jan 29, 2021
by
Marin Petkov
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org