219k views
5 votes
A pitcher throws a 142 g baseball, which accelerates at a speed of 9 m/s^2. How much force does the pitcher apply to the ball?

2 Answers

2 votes

Answer:

1.28

Step-by-step explanation:

In order for you to get the force you have to multiply the mass & acceleration. The baseball mass is 142 g and the acceleration is 9. So you will calculate 0.142 x 9 and that will give you 1.278. You will then round the 7 to an 8 and then you get the answer 1.28.

User Eaman
by
8.3k points
6 votes

Answer:

The answer is 1.28 N

Step-by-step explanation:

The force acting on an object given the mass and acceleration we use the formula

force = mass × acceleration

From the question

mass = 142 g = 0.142 kg

acceleration = 9 m/s²

We have

force = 0.142 × 9 = 1.278

We have the final answer as

1.28 N

Hope this helps you

User Khyati Elhance
by
8.4k points