24.4k views
17 votes
An alloy consists of nickel, zinc, and copper in the ratio 7:2:9. How many kilograms of each metal are needed to make 3.8 kg of this alloy?

NEED ASAP!! PLEASE! NO LINKS OR ANYTHING!! THANKS SO MUCH!!

User Chris PERE
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer: Nickel = 0.4 kg, Zinc = 1.4 kg, Copper = 1.8 kg

Explanation:

Nickel: 2x

Zinc: 7x

Copper: 9x

Total: 3.6 kg

Nickel + Zinc + Copper = Total

2x + 7x + 9x = 3.6

18x = 3.6


(18x)/(18)=(3.6)/(18)

x = 0.2

Nickel: 2x = 2(0.2) = 0.4

Zinc: 7x = 7(0.2) = 1.4

Copper: 9x = 9(0.2) = 1.8

User Roshan Posakya
by
7.2k points