please answer the questions circled aka: Lillie’s grandmother is making potato salad for a family reunion. She uses three potatoes for each person attending the dinner. If she expects 24 people to attend the reunion, which proportion can be used to solve for p, the number of potatoes? * AWNSER CHOICES ARE ON THE PICTURE and number 2: A 5 lb. package of chicken costs $6.00. What is the cost per pound? *