Answer: $818,450.
Step-by-step explanation:
given data:
land 1 = 502 acres.
land 2 = 206 acres.
land 3 = 213 acres.
land 4 = 450 acres.
cost of land 1 & 4 = $1,100/acre
cost of land 2&3 = $1,250/acre.
Cost of Each land;
land 1 = $1100 x 502 acres
= $552,200
Land 2 = $1250 x 206 acres
= $257,500
Land 3 = $1250 x 213 acres
= $266,250
Land 4 = $1100 x 450 acres
= $495,000.
Land 1 and 3 are right next to each other
= $552,200 + $266,250
= $818,450.
the price for the cheaper set of land is $818,450. Which is land 1 and 3