70.5k views
1 vote
An eagle takes off from the top of a cliff that is 125 meters high and flies upward. After t seconds, the height at which the eagle is flying is given by the equation h(t) = 125 + 1.25t2 where t is in seconds. Find the instantaneous velocity of the eagle at t = 3 seconds. Round your answer to one decimal place.

1 Answer

3 votes

Answer:

The instantaneous velocity of the eagle at the given time is 7.5 m/s.

Explanation:

Given;

height of the cliff, h = 125 m

the height at which the eagle is flying, h(t) = 125 + 1.25t²

The velocity of the eagle is given by;

v = dh/dt

v = 2.5t

The instantaneous velocity of the eagle at t = 3 seconds is given by;

v = 2.5(3)

v = 7.5 m/s

Theerefore, the instantaneous velocity of the eagle at t = 3 seconds is 7.5 m/s.

User Jrivam
by
7.0k points